no-img
بازار فایل

تاریخچه تصفیه فاضلاب | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

DOC
تاریخچه تصفیه فاضلاب
doc
2017-04-27
114کیلو بایت
تعداد صفحه:104
7000 تومان
1 فروش
7000 تومان – خرید

تاریخچه تصفیه فاضلاب


تاریخچه تصفیه فاضلاب.. ۲

تصفیه فاضلاب در ایران. ۴

هدف از تصفیه ی فاضلاب.. ۴

مراحل تصفیه فاضلاب.. ۷

کیفیت فاضلاب در طرح تصفیه خانه ۹

انواع و خواص فاضلاب ها ۱۱

فاضلاب های خانگی ۱۱

فاضلاب های صنعتی ۱۴

فاضلاب های سطحی ( آب های سطحی ) ۱۶

آزمایش فاضلاب.. ۱۷

آلودگی فاضلاب های شهری در ایران. ۲۶

اصول تصفیه‌ی فاضلاب ( پالایش فاضلاب) ۳۰

تصفیه مکانیکی یا تصفیه فیزیکی. ۳۱

صاف کردن فاضلاب.. ۳۲

ته‌نشین کردن مواد معلق. ۳۳

شناورسازی مواد معلق. ۴۰

تصفیه زیستی یا تصفیه بیولوژیکی. ۴۱

تصفیه زیستی با کمک باکتری‌های هوازی. ۴۵

نیترات سازی و نیترات زدائی. ۵۵

تصفیه شیمیایی. ۵۹

استفاده از مواد شیمیایی برای تأثیر روی مواد خارجی محلول در فاضلاب.. ۶۰

استفاده از مواد شیمیایی برای تأثیر روی مواد خارجی نامحلول در فاضلاب.. ۶۱

گندزدائی. ۶۳

 

بر خلاف فن های آب رسانی شهری و جمع آوری فاضلاب که تاریخچه نسبتاً طولانی و چند هزار ساله دارند  پالایش و تصفیه فاضلاب بصورت امروزی خود، دارای سابقه ی تاریخی کوتاهی می باشد. تنها در نوشته های تاریخی از گفته و فرمانهائی که در پرهیز از آلوده سازی منابع طبیعی آب و به ویژه رودخانه یاد شده است نتیجه گیری می شود که نیاکان ما بجز آگاهی از بدی های آلوده نمودن منابع طبیعی آب، از برخی روش های تصفیه ی طبیعی نیز به طور تجربی و محدود آگاهی داشته اند.

نخست از حدود یکصد سال پیش که رابطه ای میان اثر باکتری ها و میکروب های بیماری زا در واگیری و شیوع بیماری آشکار گشت، انسان بفکر پاکسازی آب های آلوده افتاد. به عبارت دیگر فن تصفیه ی آب و فاضلاب در روند امروزی خود بیشتر در اثر پیشرفت علم زیست شناسی و پزشکی بوجود آمده است. پرداختن و توجه به این فن از آنجا آغاز گشت که به تدریج برای جلوگیری از آلوده شدن منابع طبیعی آب و به ویژه رودخانه ، ورود فاضلاب به این منابع ممنوع اعلام گردید. این جلوگیری ها نیاز به تصفیه فاضلاب و تکامل روش های آنرا ایجاب نمود. با گذشت زمان و به ویژه پس تر جنگ جهانی دوم، در نتیجه ی توسعه شهرها و صنایع، خطر آلودگی محیط زیست و درنتیجه نیاز به تصفیه ی فاضلاب با شدت بی سابقه ایافزایش یافت و همزمان با آن روش های بسیاری برای تصفیه ی فاضلاب بررسی، پیشنهاد و بکار گرفته شد.

در تکامل فن تصفیه ی فاضلاب از نظر زمانی، روش های طبیعی جزو قدیمی ترین روش هائی هستند که برای تصفیه بکار گرفته شده اند. به ویژه استفاده از فاضلاب برای آبیاری در کشاورزی به علت خاصیت کودی آن از یکصد سال پیش تاکنون در کشورهای اروپائی متدوال بوده است.

از دهها سال پیش تاکنون دریاچه های تثبیت و تصفیه ی فاضلاب در کشورهای اروپائی مورد استفاده قرار گرفته اند.

تصفیه فاضلاب در ایران

در ایران از زمانهای بسیار دوری لجن بدست آمده از چاههای جب کننده ی فاضلاب به عنوان کود کشاورزی بکار گرفته می شده است. ولی در تمام این روش ها بیشتر تکیه بر بازیابی از مواد کودی فاضلاب بوده است و نه تصفیه ی آن.در ایران امروز تصفیه خانه های فاضلاب به صورت پیشرفته ی خود سابقه ی تاریخی طولانی ندارند و محدودند به چند تصفیه خانه ی محلی در نواحی شمال تهران که قدیمی ترین آنها تصفیه خانه ی صاحبقرانیه می باشد که در سال ۱۳۴۰ شروع بکار کرده است. از نظر بزرگی مهمترین تصفیه خانه ها، شدرباره نویسنده

milinoor 534 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *