no-img
بازار فایل

تکنولوژی بتن | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

تکنولوژی بتن
zip
2016-06-16
8000 تومان
0 فروش
8000 تومان – خرید

تکنولوژی بتن


فهرست

فهرست   1

بتن چیست؟          2

بتن با کیفیت خوب  3

شیمی ترکیبات سیمان          5

سیمان     7

انواع سیمان پرتلند  10

سیمان پرتلند زود سخت شونده( نوع 3)            17

سیمان ضدسولفات( نوع 5)   17

اندازه دانه های سنگی          19

سنگ شناسی دانه ها            19

آب اختلاط           20

کارآیی    23

عوامل مؤثر بر کارآیی        25

آزمایشهای کارآیی   27

آزمایش اسلامپ     27

تسریع کننده ها(accelerators)         30

کندگیر کننده ها (Retarders )           33

مخلوط کردن بتن و روشهای حمل آن   35

اختلاط بتن           35

اندازه گیری مصالح تشکیل دهنده بتن   36

سیمان     36

مصالح سنگی        36

آب و مواد افزودنی 37

1- بتونیر( دستگاه ساخت بتن)           38

2- دستگاه بتن ساز مرکزی( بتن ساز ثابت)(BATCHING) 39

روش های حمل بتن            45

1- حمل دستی( حمل با چرخ دستی، ارابه و فرغون)         45

2- دامپر  46

3- کامیون کمپرسی            47

4- تراک میکسر    47

شوت( ناودانی)     47

تسمه نقاله            48

پمپ بنزین           49

بتن چیست؟

بتن در مفهوم بسیار وسیع به هر ماده ای یا محصولی که از یک ماده چسبنده با خاصیت شیمیای شدن تشکیل شده باشد اتلاق می شود. این ماده چسبنده عموماً حاصل فعل و انفعال سیمانهای هیدرولیکی و آب می باشد.

حتی امروزه چنین تعریفی از بتن شامل طیف وسیعی از محصولات می شود. بتن ممکن است از انواع مختلف سیمان و نیز پوزولانها، سرباره کوره ها مواد مضاعف، گوگرد، مواد افزودنی، پلمیرها، الیاف و  غیره تهیه شود. همچنین در نحوه ساخت آن ممکن است از حرارت، بخار آب، اتوکلاو، و خلاء، فشارهای هیدرولیکی و متراکم کننده های مختلف استفاده شود. در اینجا سعی می شود از بتنی صحبت شود که مخلوطی از سیمان و آب وسنگدانه و در نهایت مواد افزودنی است.

 اولین سئوالی که در اینجا مطرح است این است که ارتباط بین مواد تشکیل دهنده مخلوط بتن چیست؟ سه امکان وجود دارد: ابتدا ممکن است تصور شود که اصل ماده ساختمانی ماده چسبنده ای است که از هیدرواتاسیون سیمان و آب ناشی شده است و سنگدانه ها بعنوان مواد ارزان و پرکننده این ماده چسبنده می باشند. امکان دوم این است هک سنگدانه های درشت بعنوان سنگهای بنائی که توسط ملات به هم پیوسته اند در نظر گرفته شود و این ملات دوغاب سیمان و سنگدانه های ریزدانه باشد. امکان سوم این است که بتن بعنوان ماده ای از دو فاز مختلف یعنی سیمان هیدراته شده و دانه های سنگی در نظر گرفته شود. بنابراین خواص بتن به خواص هر یک از فازها و فصل مشترک این دو فاز بستگی دارد.

 

 هر یک از نظریات دوم و سوم محدودیتهایی داشته و می توانند برای بیان رفتار بتن بکار روند. لیکن در نظریه اول این مسائل وجود ندارد. اگرتصور شود که می توان سیمانی ارزانتر از سنگدانه ها نیز تهیه کرد. این سئوال پیش می آید که آیا می توان سیمان و آب را به تنهایی بعنوان یک ماده ساختمانی( بتن( بکار برد؟ پاسخ قطعاً منفی خواهد بود و علت آن تغییرات حجمی بالای خمیر سیمان می باشد. جمع شدگی خمیر خالص سیمان تقریباً به 10 برابر جمع شدگی بتنی با 250 کیلوگرم سیمان در مترمکعب می رسد. همین مسائل برای خزش و وارفتگی نیز مطرح است. علاوه بر این حرارت زیاد تولیدشده ناشی از مصرف سیمان به مقدار زیاد، بخصوص در آب و هوای گرم، سبب ایجاد ترک خواهد شد.همچنین مشاهده می شود که سنگدانه ها نسبت به خمیر سیمان در مقابل حملات مواد شیمیایی پایدارترند اگرچه خمیر سیمان نیز در این محیط های خورنده  نسبتاً پایدار است. بنابراین صرفنظر از قیمت، مواد سنگی در بتن بسیار مفید خواهند بود.درباره نویسنده

رضا 85 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.