no-img
بازار فایل

تکیه معاون الملک همراه با تصاویر فراوان | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

تکیه معاون الملک همراه با تصاویر فراوان
zip
2017-04-27
7000 تومان
0 فروش
7000 تومان – خرید

تکیه معاون الملک همراه با تصاویر فراوان


تکیه معاون الملک

 

فهرست :

 

فصل اول : شناخت وضع موجود و سابقۀ تاریخی بنا :

 

بخش اول : معرفی عمومی مکان قرارگیری

 

بخش دوم :  نوع بنا

 

بخش سوم :   موقعیت بنا

 

بخش چهارم : تاریخچه و سیر تحولات تکیه معاون الملک

 

بخش پنجم :  معرفی کالبد ومعماری  تکیه

 

بخش ششم : بررسی فرم اصلی بنا

 

 

تکیه معاون الملک

بخش اول : معرفی عمومی مکان قرارگیری

موقعیت جغرافیایی :

ایران :                                                                                                                                                                   

ایران ،این مرز پر گهر و مهد تمدن ، نشانی از عشق و هنر و جاودانگی دارد و در این میان کرمانشاه ، سرزمین عشق و دلاوری و صلابت ، سند افتخارماست سند افتخار مردمی که چونان زاگرس استوار و پا بر جا در مقابل پستی ها و بلندی هاایستاده اند و در برابر حوادث تاریخی اصالت و تمدن خود را حفظ کرده اند.کرمانشاه ، با چشم انداز های بدیع ، و کوههای سر به فلک کشیده ، سرابهای پرآب ، رودهای خروشان ، غارهای اعجاب انگیز ، طبیعتی بکر و آثارتاریخی چون طاق بستان ، کتیبه بیستون ، معبد آناهیتا، سراب نیلوفر و …همچون نگینی

در غرب ایران می درخشد.

استان کرمانشاه :

۱-    محیط طبیعی :

موقعیت طبیعی :

استان کرمانشاه با وسعتی برابر ۲۵/۲۴۴۳۴ کیلومتر مربع در غرب ایران قرار دارد . این استان حدود ۴۵/۱ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد و به لحاظ وسعت هجدهمین  استان کشور است .

استان کرمانشاه بین ۳۳ درجه و۴۲ دقیقه تا ۳۵ درجه و۱۷ دقیقه عرض شمالی و۴۵ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۶ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد . و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۲۰۰ متر است . این استان از شمال با استان کردستان ، از جنوب با استانهای لرستان و ایلام ، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق همجوار است و بیش از ۳۳۰ کیلومتر  مرز مشترک با کشور عراق دارد.

تکیه معاون الملک

مرکز استان کرمانشاه شهر کرمانشاه می باشد و از دیگر شهرهای این استان می توان به اسلام آباد غرب ، پاوه ، جوانرود ،سرپل ذهاب ، سنقر ، صحنه،قصرشیرین ، کنگاور ، گیلانغرب، هرسین، کرندغرب (دالاهو)، روانسر و تازه آباد اشاره کرد .

ناهمواریها:

استان کرمانشاه منطقه ای نیمه کوهستانی است و  سلسله جبال زاگرس بخش عمده این استان را پوشانده است . تنها بخش هایی از دامنه های کم شیب این منطقه یا دره های عریض آن ، زمینهای کم ارتفاع و جلگه های آبرفتی مشاهده می شود . به طور کلی ناهمواریهای این استان از لحاظ ساختاری و شکل ظاهری زمین به سه گروه کوه ،دشت و تپه ماهور تقسیم می شود .

کوهها :

کوههای استان کرمانشاه موازی یکدیگر و تقریباً در جهت شمال غربی به جنوب شرقی قرار دارد برخی از این کوهها نسبت به خطوط مرزی استان به صورت مایل قرار گرفته اند و در نتیجه ، دره های آن تا خاک عراق امتداد دارند برخی از این کوهها عبارتند از : کوههای دالاهو،کوه پراو  ، سفید کوه ، کوه شاهو کوه آتشکده (آتشگاه ) ، کوه نوا، کوههای بمو ، کوههای قلاجه ، و کوه کمر زرد و…

 

دشتها :

دشتهای اصلی این استان عبارتند از :دشتهای بین ارتفاعات الوند و کوه بید سرخ ،دشت صحنه ،دشت بیلوار ،دشت هرسین ،دشت ماهیدشت، دشت اسلام آباد، دشت کرند(دالاهو) و دشت بین ارتفاعات پاطاق و خسروی.

 

تکیه معاون الملک

آب و هوا :

استان کرمانشاه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. این استان از نظر آب و هوا تحت تاثیر عوامل چندی است که اوضاع اقلیمی این استان را به وجود میاورد .این عوامل عبارتند از :۱-ورود و عبور جریان هوای مدیترانه ای .۲-ارتفاعات این استان .

در مناطق کوهستانی چندین ماه از سال پوشیده از برف است و درجه حرارت تا ۱۵ درجه زیر صفر پایین می آید .فصل زمستان در این مناطق طولانی است و با بهاری کوتاه  به تابستان متصل  می شود .

 

منابع آب :

وجود کوههای بلند وزش بادهای مرطوبی که از طرف مدیترانه و اقیانوس اطلس می وزد و نیز بارش برف و باران نسبتاً زیاد ،باعث ذخیره شدن آبهای زیر زمینی و جاری شدن رودها ی متعدد در نواحی مختلف این استان شده است . برخی از این رودها عبارتند از :رود قره سو ، رود گاماسیاب ،  رود دینور آب ، رود مرِگ ،رود راز آور ، رود جامیشان، رود سیروان ، رود الوند (به حلوان نیز معروف است).

 

سراب ها (چشمه ها) :

در استان کرمانشاه حدود ۵۵۰ سراب و چشمه بزرگ و کوچک وجود دارد که هر ساله به طور متوسط ۸۲۷ میلیون متر مکعب آبدهی دارد برخی از این سرابها عبارتند از :سراب قنبر و سراب خضر زند در شهر کرمانشاه ،سراب یاوری در نزدیکی روستای قزانچی ،سراب سنقر ، سراب نوژی وران و …

 موضوعات :
برچسب‌ها :

درباره نویسنده

milinoor 534 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


    دیدگاه ها


    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *