no-img
بازار فایل

شرایط آب و هوایی استان یزد | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

DOC
شرایط آب و هوایی استان یزد
doc
2017-04-27
959کیلوبایت
14 صفحه
7000 تومان
0 فروش
7000 تومان – خرید

شرایط آب و هوایی استان یزد


شرایط آب و هوائی استان یزد ۲
منحنی رابطه بین ارتفاع و میزان نزولات جوی سالیانه نقاط مختلف استان یزد ۳
نسبت تقریبی تبخیر به باران سالیانه در سه حوزه جغرافیایی استان یزد ۴
دیاگرام آب و هوایی نقاط مختلف استان یزد برای تعیین ماه های هومیده احتمالی (میانگین هفت تا ده ساله) ۹
رابطه شرایط مرفولوژیکی با سیستم سکونت روستائی در استان یزد ۱۱
۱- نقاط کوهستانی : ۱۱
۲- نقاط نیمه کوهستانی و دامنه کوه ها: ۱۲
۳- دشت های استپی کاملاً خشک کویری: ۱۲

شرایط آب و هوائی استان یزد
شرایط آب و هوائی بشدت خشک و کویری بر این استان حکمفرماست، نزولات انک جوی همراه با تبخیر بسیار شدید، رطوبت نسبی ناچیز توأم با گرمای زیاد و نوسانات شدید درجه حرارت بر آن شدند تا استان یزد را به بصورت یکی از شدیدترین مناطق کویری جهان درآورند.
اوضاع آب و هوایی استان یزد تابع سیستم کلی شرایط آب و هوائی فلات مرکزی ایران است. باضافه اینکه شرایط محلی دگرگونیهائی را در آن نیز ایجاد نموده است بعنوان نمونه وجود بخصوص دو رشته کوهستان موازی هم از جنوب – جنوب شرقی به شمال – شمال غربی را باید ذکر کرد که دو کانال نسبتاً عمیق بااختلاف ارتفاع تا سه هزار متری را در بین خود بوجود آورده اند . تنها ارتفاعات شیرکوه توانستند تا شعاع نسبتاً وسیعی منطقه را تحت تأثیر عوامل مثبت خود قرار دهند همینطور وجود کویرهای نمک و شنزارها و زمین های وسیع لخت و عریان مسلماً بر شدت درجه خشکی و نتیجتاً تشدید شرایط کویری می افزایند. میزان بارندگی در استان یزد متفاوت است.
در خود یزد میزان باران سالیانه بطور متوسط ۵۰ میلی متر در سال بالغ میگردد،‌ البته همراه با نوسانات شدید، بطوریکه در سال ۱۳۵۹ میزان آن به کمتر از ۳۰ میلی متر تقلیل یافته بود (جدول ضمیمه) توزیع بارندگی در استان به این صورت می باشد که میزان آن در شمال و شرق و نقاط کویری استان (‌کفه ها) کم و بطور متوسط حتی به ۴۰ میلی متر در سال می رسد. در حالیکه بطرف جنوب – جنوب غربی میزان آن افزایش یافته و در ارتفاعات شیرکوه حتی به بیش از ۲۵۵۰ میلی البته مساحت بسیار کوچکی هم می رسند بطور کلی میزان نزولات جوی در سطح استان یزد بطور متوسط ۶۰ تا ۸۰ میلی متر بالغ می گردد.
ریزش اکثر نزولات جوی در زمستان و بهار است که طبق معمول فلات ایران از پاییز شروع می شود، شدت ریزش می تواند در حدی باشد که حتی ۵۰ درصد باران سالیانه در ۲۴ ساعت ببارد، بنابراین نه تنها میزان باران کم است بلکه تقسیم آن هم بشدت متغیر و نامنظم می باشد.
منحنی رابطه بین ارتفاع و میزان نزولات جوی سالیانه نقاط مختلف استان یزد
نسبت تقریبی تبخیر به باران سالیانه در سه حوزه جغرافیایی استان یزد

متغیر بودن نزولات جوی استان یزد را در ارتباط با شرایط محلی می توان از ارتفاعات شیرکوه تا کویر نمک اردکان به طور روشن ملاحظه نمود که با بیش از ۲۵۰ میلی متر شروع و در دشت وسیع یزد – اردکان به ۴۰ تا ۵۰ میلی متر می رسد.
ریزش برف در استان یزد بیشتر به ارتفاعات شیرکوه مربوط می گردد که حتی تا اواخر بهار نیز در پناهگاه های مرتبع باقی مانده های برق در سطح زمین دیده می شود همین طور در ارتفاعات شیرکوه در پناهگاه ها، یخچال های طبیعی در مساحت کوچک نیز وجود دارند. در فصل زمستان ریزش برق می تواند در حدی باشد که بسته شدن جاده های اصلی که از ارتفاعات شیرکوه می گذرند سبب شوند مسلماً وجود ریزش برق زمستان در ارتفاعات است که سفره های آب زیر زمینی می توانند در سال تغذیه شده و دشتهای وسیع کویری و بشدت تشنه مربوط به برکه ها را تا حدی مشروب سازندموضوعات :
,

درباره نویسنده

milinoor 534 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *