no-img
بازار فایل

شمارنده محصولات یک ریل خط تولید | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

DOC
شمارنده محصولات یک ریل خط تولید
doc
2017-04-27
63 کیلوبایت
18 صفحه
7000 تومان
0 فروش
7000 تومان – خرید

شمارنده محصولات یک ریل خط تولید


فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                  صفحه

فصل اول……………………………………………………………………………………………….

مقدمه……………………………………………………………………………………………………

فصل دوم………………………………………………………………………………………………

شرح سیستم مادون قرمز………………………………………………………………………….

فصل سوم……………………………………………………………………………………………..

عملکرد مدار………………………………………………………………………………………….

فصل چهارم…………………………………………………………………………………………..

۱-۴- شرح ترانزیستور ۷۸۰۵٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫

۲-۴- آی‌سی HEF 4093……………………………………………………….

۳-۴- آی‌سی HEF 4511……………………………………………………………………..

۴-۴- آی‌سی HEF 4518……………………………………………………………………..

فصل پنجم…………………………………………………………………………………………….

ضمیمه………………………………………………………………………………………………….


مقدمه

دانستن تعداد و مقدار انواع اجسام از قدیم مرحوم بوده و همه در هر کاری آن را رعایت می کردند چه در کارهای خانگی و چه در کارهای تولیدی.

امروزه در کارهای تولیدی توسط شرکت های بزرگ این کار توسط مدارهای الکترونیکی و دستگاههای الکترونیکی انجام می شود.

برای مثال شمارش تولید یک شرکت شکلات سازی توسط یک دستگاه الکترونیکی بسیار آسان تر و ارزان تر استن تا توسط انسان که خطای آن هم بیشتر است.

این کار را می توان با طراحی و ساخت مداراتی با ICها و قطعات الکترونیکی انجام داد. انواع مختلف مدارهای شمارنده با استفاده از ICهای TTL از قبیل ۷۴۹۷ , ۷۴۹۰ در دسترس می باشد. اما مدار مورد بررسی در این قسمت سوای دیگر مدارها است. این مدار از ICهای CMOS استفاده کرده است که دارای مزیت های زیادی نسبت به ICهای TTL هستند بعضی از برتریهای آی‌سی های CMOS نسبت به آی‌سی های TTL عبارتند از:

۱- محدوده وسیع ولتاژ تغذیه. محدوده مجاز ولتاژ تغذیه آی‌سی‌های TTL بین NOV4 تا ۲۵/۵ می باشد بنابراین آی‌سی‌های TTL به یک منبع تغذیه ولتاژ کاملاً تثبیت شده نیاز دارند. اما آی‌سی‌ها با ولتاژهای تغذیه بین ۳۷ تا ۱۵ ولت می توانند بخوبی کار نمایند. بنابراین در ساخت منبع تغذیه آی‌سی‌های CMOS صرفه جویی اقتصادی صورت می گیرد.

۲- توان مصرفی بسیار کم توان مصرفی آی‌سی‌های CMOS حدود mw1/0 تا mw2/0 می باشد در حالی که توان مصرفی مدارهای مجتمع TTL حدود mw15 است.

۳- مصونیت در برابر نویز. مصونیت در مقابل نویز آی‌سی‌های CMOS بسیار بیشتر از آی‌سی‌های TTL است. نویز در کارخانه ها بیشتر ناشی از کلید زنی بارهای سلفی می باشد که از طریق شبکه برق کارخانه به روی وسایل الکترونیکی موجود اثر نامطلوب دارد.

۴- دانسیته بسته بندی بالا. به دلیل این خاصیت تعداد عناصر به کار رفته در یک مدار خاص حداقل می شود و در نتیجه مخارج مدار نیز کاهش می یابد. برای مثال در خانواده CMOS شمارنده BCD افزاینده وجود دارد ولی در خانواده TTL خیر. همچنین ICهای CMOS که در داخل آن یک شمارنده باینری و یک شمارنده BCD وجود دارد در بازار موجود می باشد. ولی در خانواده TTL خیر.

بنابراین باید از دو یا چند آی‌سی TTL استفاده کرد تا مدار معادل این آی‌سی CMOS به دست آید. علاوه بر این بیشتر آی‌سی‌های CMOS با آی‌سی‌های TTL (پایه به پایه) سازگار هستند و در نتیجه جایگزین آنها بسیار آسان است.

۵- گنجایش خروجی بالا. گنجایش خروجی یک آی‌سی عبارت است از تعداد آی‌سی از همان خانواده که می توان به خروجی آن متصل نمود. گنجایش خروجی آی‌سی‌های خانواده CMOS برابر ۵ و TTL برابر ۱۰ است.

تقریباً انواع آی‌سی‌هایی که در خانواده TTL وجود دارد در خانواده CMOS در سطحی بالاتر موجود می باشد به دلیل قابلیت های متنوعی که آی‌سی‌های CMOS دارند طراحی مدارهای دیجیتال با استفاده از آن بسیار ساده است در اینجا شمارنده‌ای ارائه شده است که در تمام قسمت های آن از آی‌سی‌های CMOS استفاده می شوند.

بطور کلی در سیستم های مخابراتی، اطلاعات به صورت سیگنال های الکتریکی مخابره می شوند، این سیگنالها می توانند گفتار، موسیقی، تصویر تلویزیونی، داده‌های علمی و تجاری و غیره باشند.درباره نویسنده

milinoor 534 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *