no-img
بازار فایل

طراحی جیگ ها و فیکسچرها | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

DOC
طراحی جیگ ها و فیکسچرها
doc
2017-04-27
4 مگابایت
72 صفحه
5000 تومان
0 فروش
5000 تومان – خرید

طراحی جیگ ها و فیکسچرها


فهرست :

بخش اول

معرفی  گروه صنعتی جلالوندی……………………………………………………………………………….. ۴

بخش دوم

مقدمه ای بر جیگ و  فیکسچر…………………………………………………………………………………۵

بخش سوم

طراحی جیگ و فیکسچر……………………………………………………………………………………….۱۰

بخش چهارم

پیوست (انجام پروژه “جیگ و فیکسچر” )……………………………………………………………۲۲

بخش اول : معرفی گروه صنعتی جلالوندی

مدیر عامل: علی جلالوندی

مدیر R&D: حبیب جلالوندی

آدرس دفتر مرکزی:

نشانی:-تهران سه راه آذری ۴۵ متری زرند بعد از خیابان یخچال پلاک ۵۷۱

زمینه های فعالیت: طراحی و ساخت ادوات و ماشین آلات کشاورزی و عمرانی

پروژه‌ها: طراحی و ساخت گریدری که بر روی تراکتور نصب می شود به نام تراگریدر که در سال ۱۳۸۷ در اداره ثبت مالکیتهای صنعتی به شماره اختراع ۵۱۹۹۸ به ثبت رسیده است.

بخش دوم : مقدمه ای بر جیگ و  فیکسچر

مقدمه

صنعت طراحی قید وبست ها (جیگ وفیکسچرها) را می توان شاخه بزرگی از صنایعی دانست که عامل تامین نیازهای صنعتی جوامع امروزی می باشند. صنعت قید وبست ها نقش ارزنده ای را در سازندگی وتولیدات صنعتی دارند. البته بر استادان ذیصلاح ودست اندرکاران صنعت پوشیده نیست که برای تولید بیشتر محصولات جهت نیل به پیشرفت اقتصادی ودرنهایت خود کفایی در خصوص صنعت نیاز به سیستم هایی می باشد تا در تسریع و بالا بردن کیفیت تولید نقش موثری داشته باشند. لذا آموزش طراحی وکار با جیگ وفیکسچرها چه به صورت تخصصی در دانشگاهها ومراکز آموزش عالی و چه به صورت استفاده از کتابها در سطح کارخانجات ومراکز صنعتی اجتناب ناپذیر می نماید. در ادامه مطالبی را درباره جیگ و فیکسچر که دردوران کارآموزی یادداشت برداری گردیده ؛ آورده شده است.

تعریف جیگ :

یک جیگ دستگاه مخصوصی است که قطعه کار را می گیرد یا نگه می دارد یا روی یک قسمت ماشین کاری شده قرار می گیرد. جیگ یک ابزار تولید می باشد که نه تنها قطعه کار را تعیین محل می کند ونگه میدارد  همچنین ابزار برش را برای انجام کار راهنمایی می کند. جیگ ها معمولا” با بوشهای سوراخکاری فولادی برای راهنمایی مته ها یا دیگر ابزار برش به کار می روند. به عنوان یک اصل جیگ های کوچک بر روی میز بسته نمی شوند هر چند اگر سوراخها بزرگتر از ۴/۱ اینچ باشند. معمولا” لازم است که جیگ در یک آشیانه قرار گیرد یا به طور محکمی به میز وصل گردد.

تعریف فیکسچر :

یک فیکسچر ابزار تولیدی است که برای تعیین محل ونگهداشتن یک یاچند قطعه کار به کار میرود به طوریکه عملیات لازم بتوانند انجام شوند. یک فیکسچر باید به طرز محکمی به میز ماشین متصل گردد. از آنجایی که فیکسچرها بیشتر روی ماشینهای فرز کاری مورد استفاده قرار      می گیرند لازم است طوری طراحی شوند که برای عملیات مختلف مناسب باشند. هدف اصلی از کاربرد فیکسچر تعیین محل کردن قطعه کار به طور سریع ودرست و نگهداری آن به طرز خوبی ومحکم گرفتن آن می باشد. فیکسچرها در طرحهای مختلفی از ساده یا پیچیده برای کارهای مختلف وبا در نظر گرفتن تعداد تولید ساخته شده اند. به عنوان قطعات نگهدارنده فیکسچرها به ساده کردن عملیات فلزی باوسایل مخصوص روی تمام ماشینهای استاندارد کمک می کند. در ذیل موارد زیادی که ممکن است به فیکسچر احتیاج داشته باشد نوشته شده است :

مونتاژ ـ خم کاری ـ سوراخکاری داخلی ـ پرداخت کاری ـ صیقل کاری ـ سنگ کاری  بازرسی صیقل وپرداخت بلبرینگها و یاتاقانها ـ فرز کاری ـ رنده کاری ـ قلاویز کاری  تراشکاری و جوشکاری و…

فرق بین جیگ وفیکسچر :

درواقع فرق گذاشتن قاطع بین این دو وسیله مشکل است ولی به طور کلی می توان گفت که جیگ هدایت کننده مته برای عملیات سوراخکاری می باشد در حالیکه فیکسچر خود به ماشینی که عمل برش را انجام می دهد محکم بسته شده و بدون تیغه عمل برش را انجام میدهد. فیکسچرها اغلب برای سرعت عمل در ماشینهای فرز وهمچنین انواع ماشینهای صفحه تراش استفاده می شود. در بعضی مواقع به خصوص از جیگ و فیکسچربه طور مرکب برای تهیه قطعات مشکلتر که طراحی آن ایجاب می کند استفاده می شوند.نوaموضوعات :
برچسب‌ها :
, ,

درباره نویسنده

milinoor 534 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *