no-img
بازار فایل

طراحی و ساخت مداری جهت کنترل دما | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

DOC
طراحی و ساخت مداری جهت کنترل دما
doc
2017-04-27
5 مگابایت
50 صفحه
7000 تومان
0 فروش
7000 تومان – خرید

طراحی و ساخت مداری جهت کنترل دما


طراحی و ساخت مداری جهت کنترل دمامقدمه. ۱

مقدمه. ۲

فصل اول. ۳

آشنایی با مدار. ۳

مشخصات مدار. ۳

شرح کار مدار. ۳

فصل دوم ۶

تشریح مدار. ۶

شماتیک… ۶

پشت فیبر. ۶

قطعات مورد نیاز. ۶

برنامه نرم افزاری.. ۶

برنامه نرم افزاری.. ۱۱

نتیجه گیری.. ۲۱

ضمائم ۲۲

ضمیمه پ.. ۳۸

منابع.

طراحی و ساخت مداری جهت کنترل دما
مقدمه

امروزه مردم جهان در فکر این هستند که چگونه در مصرف انرژی صرفه جویی کند . در نتیجه به فکر ساخت وسایلی کردند که در این زمینه کاربرد داشتند. که یکی از این وسایل دما سنج کنترلی است.

که این دستگاه بیشتر در سیستم های سرمازا وگرما زا استفاده می شود .که روش کار این دستگاه این چنین است . اگر ما در فصلی باشیم که هوا گرم باشد این دستگاه را طوری تنظیم می کنیم که سیستم سرمازا ما دمایی که ما در دستگاه  مشخص کردیم ( به فرض مثال اگر دما ۳۰ درجه سانتی گراد در دما سنج کنترلی تنظیم کرده باشیم و دما محیط به همان اندازه  باشد) سیستم سرمازا ما روشن میشود و دمایی علاوه براین در دستگاه تعریف کردیم که اگر دما محیط کاهش پیدا کرد (به فرض مثال اگر دما ۲۰ درجه سانتی گراد در دما سنج کنترلی تنظیم کرده باشیم و دما محیط به همان اندازه  باشد) سیستم سرمازا ما خاموش  میشود.

پس همین طور که گفته شده است ما علاوه بر این که دما محیط راکاهش می دهیم در مصرف ا نرژی صرفه جویی می کنیم.

امروزه کشورهای پیشرفته از این دستگاه دراماکن های عمومی وسالن ها و… استفاده می کنند.

فصل اول

آشنایی با مدار

مشخصات مدار

شرح کار مدار

مشخصات مدار

مشخصات این دماسنج کنترلی بصورت زیر است

۱- قابلیت اندازه گیری دما تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد

۲- قابلیت تنظیم هشدار دهنده ، دمای بیش از حد

۳- قابل استفاده در دو حالت winner , summer

۴-دارای نمایشگر LCD

این مدار شامل یک آی سی از خانواده میکروکنترلر (۸۰۵۱ ) که این آی سی  AT89C51    می باشد و با برنامه میکروکنترلر ۸۰۵۱ پروگرم می شود و داری یک مبدل آنالوگ به دیجتال (ADC0804) که دمایی که LM 35 اندازه گیری می کند را تبدیل به ولت می کند و به میکروکنترلر می دهد که میکروکنترلر آن را برای نمایش دادن به LCD می دهد.

  این مدار طوری طراحی شده است که می توان دما برای آن تعریف کرد که با رسیدن دما به اندازه  تعریف شده رله وصل یا قطع می شود.

LM35 یکی از محصولات National که در این پروژه استفاده شده یک سنسور دقیق بر حسب  سا نتی گراد است . رنج این سنسور   بین۵۵ تا ۱۵۰+  با  ضریب  خطای      -/+ ۰٫۵c و خروجی ولتاژ این سنسور توسط مبدل A/D یک میکرو کنترلر ۸۰۵۱ تبدیل می شود .این نمونه یک دماسنج با دقت ۲ درجه سانتیگراد است.

در این پروژه همچنین برای تنظیمات از ۴×۴ Keypad استفاده شده است و زیر روال آن توسط وقفه صورت می گیرد حسن این کار در این است که وقت میکروکنترلر صرف اسکن Keypad نمی شود و می تواند به کنترل دما مشغول باشد هرچند آی سی هایی مانند MC74C922 برای اسکن صفحه کلید وجود دارند اما باید به فکر کم کردن سخت افزا جانبی نیز بود.

شرح کار مدار

ابتدا دما بر روی نمایشگر ظاهر می شود و برای تنظیمات باید دکمه Meno از صفحه کلید را فشار دهیم تا وارد بخش تنظیمات شود حال عدد مورد نظر را با صفحه کلید وارد کرده و با دکمه های Up و Down حالت فعال شدن (winner , summer) را تنظیم می کنیم و دکمه Set را فشار می دهیم تا کلمه ok بر روی نمایشگر ظاهر شود حال تنظیمات شما انجام گرفته است اگر دما بیش از حد کم یا زیاد شود علاوه بر عکس ا لعمل رله خروجی یک عدد LED به عنوان خطا روشن و خاموش میشود و بر روی نمایشگر جمله error high temp یا error cold temp ظاهر می شود.

بطور مثال : می خواهیم دما بیش از ۲۸ درجه سانتی گراد  به بالا  کولر روشن شود و زیر دمای ۲۳ درجه سانتی گراد کولر خاموش شود.

ابتدا با زدن دکمه Meno وارد بخش تنظیمات شده و دما را با صفحه کلید بر روی ۲۸ و با دکمه Down نوع فعال شدن خروجی را بر روی Summer می گذاریم. به این ترتیب وقتی که از دما ۲۸ درجه به بالا رود کولر روشن می شود و سبب پایین آمدن درجه حرارت محیط می شود تا اینکه دما به زیر ۲۳ درجه می رسد و کولر خاموش می شود.

در این پروژه همچنین می توان حالت خروجی را تعریف کرد به این صورت که اگر برای دستگاه های داغ مانند : شوفاژ ، هیتر و … استفاده شود وقتی از دما تعیین شده بیشتر باشد رله خروجی غیرفعال می شود و برای دستگاه هایی که سرد هستند مانند : خنک کننده ها، کولر و … استفاده شود پس از رسیدن به دما مشخص شده رله خروجی فعال می شود. 


فصل دوم

تشریح مدار

شماتیک

پشت فیبر

قطعات مورد نیاز

برنامه نرم افزاری

شماتیک
شماتیک این مدار به صورت زیر ا ستدرباره نویسنده

milinoor 534 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *