no-img
بازار فایل

فصول اول دوم و پرسشنامه های پایان نامه بررسی ارتباط بین نوع عشق ، میزان رضایت از زندگی | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

DOC
فصول اول دوم و پرسشنامه های پایان نامه بررسی ارتباط بین نوع عشق ، میزان رضایت از زندگی
doc
2017-04-27
391 کیلوبایت
46 صفحه
5000 تومان
0 فروش
5000 تومان – خرید

فصول اول دوم و پرسشنامه های پایان نامه بررسی ارتباط بین نوع عشق ، میزان رضایت از زندگی


فصل اول.. ۲

« مقدمه ». ۲

۱-۱ : پیشگفتار. ۲

۲-۱: بیان مساله. ۵

۳-۱: اهمیت و ضرورت تحقیق.. ۶

۱-۴-۱ : هدف کلی: ۸

۲-۴-۱ : اهداف جزئی: ۸

۵-۱: فرضیه های تحقیق : ۸

۶-۱: تعاریف تحقیق : ۹

فصل دوم. ۱۶

« مطالعات پیشین ». ۱۶

۱-۲ : مقدمه. ۱۶

۶ سبک عشق از دید جان لی.. ۲۵

۴- نظریه مثلثی عشق (نظریه اشترنبرگ) ۲۶

منابع و مآخذ. ۳۰

پرسشنامه رضایت زناشوئی ENRICH… 39

فصل اول

« مقدمه »

۱-۱ : پیشگفتار

رضایت از زندگی در تصور عده‌ای به معنی امید به آینده است، در حالی که امید به آینده یکی از نتایجِ رضایت یا عدم رضایت از زندگی است، به طوری‌که وقتی شخصی از زندگی خود کاملا راضی باشد به آینده خویش (نسبت به کسی که رضایت نسبی به زندگی دارد) امیدوارتر است. بحث رضایت از زندگی مفهومی بسیار کلی‌تر از امید به‌آینده دارد، رضایت زندگی به زغم عده‌ای یعنی ایده‌آل بودن تمام شرایط مکانی و زمانی و فراهم بودن تمام امکانات برای زندگی سالم و بی‌دغدغه، در حالی که مفهوم حقیقی رضایت از زندگی یعنی نگرش مثبت فرد نسبت به زندگی کنونی، با تمام مشکلات و سختی‌ها، تلخی‌‌ها و ناکامی‌ها و در کنار آن پیروزی‌ها و موفقیت‌ها، شادی‌ها و پرورش استعدادها.

البته بحث قانع بودن و تسلیم شرایط شدن یا در یک عبارت کلی مفهوم «جبرگرایی» نیز با بحث رضایت از زندگی متفاوت است.

و این تفاوت از آنجا ناشی می‌شود که رضایت از زندگی یعنی تمام شرایط، محدودیت‌ها، آزادی‌ها را دیدن و برای رسیدن به هدفی متناسب با امکانات موجود تلاش کردن، اما جبرگرایی یعنی زندگی را همینطور با همین شرایط قبول کردن و به همین وضع راضی شدن. در اولی تحول و تلاش و کوشش وجود دارد اما در دومی رخوت و در جا زدن!

تصور کنید زمانی‌که فردی از زندگی خود راضی باشد، تمام مشکلات و تهدیدها برای او فرصتی می‌شوند برای نیل به اهدافش و همان چیزی که در ادبیات کهن ما به آن اشاره شده است «شکست پلی به سوی پیروزی است» اما زمانی‌که فرد از اوضاع زندگی خود ناراضی باشد حتی از موفقیت‌های خود نیز نمی‌تواند لذت ببرد و پیشرفت کند، شاید بارها شنیده باشید که «توانستن و انجام دادن هرگز بدون خواستن امکان‌پذیر نیست» کسی‌که از زندگی خود ناراضی است و نمی‌داند از زندگی چه می‌خواهد، نمی‌تواند حتی موفقیت‌های خود را ببیند، چگونه می‌توان از فرصت بوجود آمده برای پیشرفت استفاده کند.

زن، مرد و فرزندان اضلاع مثلث زندگی را تشکیل می‌دهند به همین نسبت نیز رضایت یا نارضایتی هر یک از آنان از زندگی می‌تواند به دو ضلع دیگر و یا حتی کل زندگی سرایت کند. اما در این میان زنان به دلیل نقش‌های چندگانه‌ای که در زندگی ایفا می‌کنند پل ارتباطی بین اضلاع خانواده هستند و رضایت یا عدم رضایت آنها می‌تواند ابعاد مختلف زندگی را متاثر کند.

وقتی زنی از زندگی خود ناراضی باشد چطور می‌تواند همسر و فرزندان خود را که در برخورد با مسائل و مشکلات گاهی دچار یاس و ناامیدی و سرخوردگی می‌شوند به زندگی امیدوار کند.

در یک تقسیم بندی کلی، زنان در جامعه فعلی به دو دسته تقسیم می‌شوند، زنان خانه دار و زنان شاغل، زنانی که به مفهوم عام، حداقل نیمی از روز در خارج از منزل در محلی مشغول به کار هستند و در پایان ماه دستمزد می‌گیرند و دارای زندگی شغلی‌اند و زنانی که با همان مفهوم سنتی به شغل خانه‌داری مشغولند، آنها شاید به فعالیت‌های متنوع علمی، فرهنگی نظیر شرکت در کلاس‌های آموزشی و هنری در جهت بالابردن مهارت‌های فردی خود هستند و یا در گروه‌های دوستی در فعالیت‌های متنوع اجتماعی شرکت می‌کنند، اما نسبت به گروه اول، زمان بیشتری را در خانه صرف می‌کنند و دستمزدی هم از بیرون از خانه دریافت نمی‌کنند.

در بحث رضایت از زندگی عوامل مختلفی مؤثر است، اما توجه به نگرش کلی در جامعه می‌تواند جزء موارد کلیدی در این قضیه باشد، چراکه در جامعه کنونی با تغییر در نگاه نسبت به اشتغال زنان، دیگر خانه‌دار بودن برای زن، به عنوان مزیت محسوب نمی‌شود، موضوعی که شاید حتی تا چند سال قبل نیز جزو معایب یک دختر جوان محسوب می‌شد، امروز به عنوان یکی از ملاک‌های موفقیت او به حساب می‌آید!

موید این صحبت نتایج منتشر شده از سوی پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان در کتاب جنسیت و نگرش اجتماعی این موضوع مورد تحلیل قرار گرفته است و نتایج نشانگر آن است که باور به کارکردن زنان بیرون از خانواده افزوده شده است، در این دو سال پرسش به این صورت مطرح شده است که نظر شما راجع به خانه‌داری زنان چیست؟ ۵/۶۳ درصد مردان و ۶/۸۰ درصد زنان مخالف این مسئله بودند، یعنی در حالی که ۱/۶۰ درصد مردان و ۴/۷۷ درصد زنان در سال ۱۳۷۹ با خانه‌داری زنان مخالف بودند و جالب این‌که در سال ۷۴ این نسبت به ۳/۴۶ در مردان و ۶/۳۲ در زنان می‌رسد، یعنی نگرش منفی جامعه نسبت به خانه‌داری زنان رو بهدرباره نویسنده

milinoor 534 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *