no-img
بازار فایل

مقاله بررسی سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت/ABC | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

مقاله بررسی سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت/ABC
zip
2016-07-15
16000 تومان
0 فروش
16000 تومان – خرید

مقاله بررسی سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت/ABC


چکیده:
هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت (ABC) تکنیکی است برای تخصیص دقیق منابع مستقیم و غیرمستقیم یک سازمان بر مبنای میزان مصرف آنها در فعالیت‌های صورت‌گرفته. در این مقاله به بررسی مبانی و مزایای ABC پرداخته و نمونه‌هایی از کاربردهای آن نیز ارائه می‌گردد. در واقع ABCیک روش هزینه‌یابی است که اطلاعات مفیدی درباره سهم هر کدام از مشتریان در مجموع سودآوری شرکت به مدیران ارائه می‌دهد. همچنین این روش به مدیران کمک می‌نماید تا راههای ارتقای عملکرد و اجرای استراتژیهای صحیح سودآور را شناسایی نمایند. یکی از مهمترین توانایی‌های ABC تبیین این موضوع است که هزینه‌های کلی مرتبط با خدمات مورد تقاضای مشتریان نقشی حیاتی در تعیین سهم هر یک از مشتریان در سود خالص دارند.
مطالعات نشان می‌دهند که تنها حدود 20% مشتریان برای شرکت سودآور هستند، 60% آنها در نقطه سر به سر و 20% باقیمانده باعث کاهش سودآوری می‌شوند. آیا شناسایی مشتریانی که بیش از سودآوری می‌توانند برای شرکت زیان‌ده و دردسر‌ساز باشند جالب نیست؟

 

مقدمه:
ABC در چند سال اخیر تاثیر بسیاری‌ در هزینه‌یابی ‌تولیدات داشته است. ایدة ABC، جدید ‌نمی‌باشد و همگام با مدیریت ‌هزینه‌یابی سنتی پیشرفت نموده است. هکرت (heckret) لغات منابع، فعالیت‌ها، محرک فعالیت‌ها، برای بحث درمورد چگونگی تخصیص هزینه‌های لجستیک را در نوشته‌های مربوط به ‌هزینه‌یابی در سال1940 به کاربرده‌ بود. اکثر کاربرد‌های ABC در ابتدا بر روی محیط تولیدی (بخاطر تعیین دقیق هزینه‌ محصولات) تمرکز دارند. اگر‌چه بسیاری از صنایع خدماتی، ازجمله لجستیک، در چندسال اخیر در اکثر موارد ذکر شده شروع به اجرای ABC نموده‌اند. دراکر (Drucker) عنوان می‌دارد که ABC ممکن است بیشترین تاثیر را در صنایع خدماتی داشته باشد. او بیان می‌دارد که ABC در آینده ابزاری خواهد بود که نیاز به مدیریت صحیح خواهد داشت.
بانک‌ها و موسسات اعتباری دارای سابقة طولانی از ABC جهت تایید نودن سرمایه گذاری در ماشین‌های خودپرداز، که به نسبت به استفاده از تحویل‌داران و متصدیان ارزان‌تر بوده و همچنین رضایت مشتریان بیشتر می‌شود.
شرکت های راه آهن ABC را جهت تعیین هزینة پردازش صورت‌حسابهای بارگیری بصورت دستی، فاکس و اینترنت به‌کار برده اند.
شرکت‌های حقوقی برای تعیین حق‌الزحمه‌های ساعتی، توانستند سوددهی خدمات خود را افزایش دهند.
مراکز مراقبت بهداشتی درمانی ABC را جهت محاسبه میزان سوددآوری، خذف هزینه‌های غیر ضروری، و برنامه‌ریزی برای تغییر، به‌کار می‌برند. درصورتی که هزینه‌ کارهای پزشکی مشخص باشد درمورد تعیین تعرفه‌ بهتر می‌توان تصمیم گرفت.
در این تحقیق به دنبال پاسخگویی به سؤالات ذیل می‌باشیم:
1- بحث ABC از چه زمانی شروع گردید؟
2- مراحل اساسی ABC چه هستند ؟
3- اشکالات اولیة ABC چه هستند ؟
4- ABCدر کدام از حوزه‌های کاری به‌کار برده می‌شود؟
5- اقدامات اولیه مورد نیاز کدامند ؟
6- چه زمان ABC بیشترین کاربرد را خواهد داشت ؟
این تحقیق از نوع بنیادی بوده و جهت پاسخگویی به سؤالات اصلی تحقیق از روش کتابخانه‌ای استفاده شده است. در روش کتابخانه‌ای اطلاعات مورد نیاز از طریق مطالعه کتابها، مقالات و جستجو در سایتهای معتبر به دست می‌ایند. که در اینجا سعی شده است که عمدتاً از تجارب شرکت‌های بزرگ دنیا استفاده گردد.موضوعات :
,

درباره نویسنده

حامد 42 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.