no-img
بازار فایل

مقاله مطالعه متابولیسم شهری و برنامه های کاربردی آن برای برنامه ریزی و طراحی شهری | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

مقاله مطالعه متابولیسم شهری و برنامه های کاربردی آن برای برنامه ریزی و طراحی شهری
zip
2016-07-14
15000 تومان
2 فروش
15000 تومان – خرید

مقاله مطالعه متابولیسم شهری و برنامه های کاربردی آن برای برنامه ریزی و طراحی شهری


چکیده

به دنبال کارهای سازنده در دهه 1970، ناپدید شدن در دهه 1980، و ظهور در دهه 1990، یک بررسی زمانی نشان می دهد که دهه گذشته شاهد افزایش علاقه به مطالعه متابولیسم شهری است. بررسی ها نشان می دهد که دو مکتب مرتبط، غیر متناقض، متابولیسم شهری وجود دارد: یکی به دنبال متابولیسم توصیف Odum را بر حسب معادل انرژی می آید. در حالی که دومی به طور گسترده تر جریان آب شهری ، مواد و مواد غذایی را در اصطلاح شار توده بیان می کند. چهار مثال کاربردی از مطالعات متابولیسم شهری مورد بحث قرار می گیرد: شاخص پایداری شهری؛ ورود به محاسبه تولید گاز گلخانه ای ، مدل های ریاضی متابولیسم شهری برای تجزیه و تحلیل سیاست؛ و به عنوان اساس طراحی سازگار با محیط زیست شهری.جهت گیری های آینده شامل ادغام کاملتر شاخص های اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی در چارچوب متابولیسم شهری است، در حالی که با چالش پایداری بزرگ بازسازی شهرها مقابله می کند.

کلمات کلیدی:

شهرها، انرژی، مصالح، اتلاف، برنامه ریزی شهری، طراحی شهری، تولید گازهای گلخانه ای، شاخص های توسعه پایدار

 

مقدمه

مفهوم متابولیسم شهری، که توسط Wolman (1965)، به تصویر کشیده شد، اساسی برای توسعه شهرها و جوامع پایدار است. متابولیسم شهری ممکن است به عنوان “مجموع فرآیندهای فنی و اجتماعی و اقتصادی که در شهرها رخ می دهد، و در نتیجه سبب رشد، تولید انرژی، و از بین بردن زباله ها می شود” تعریف شده است (کندی و همکاران، 2007). عملا، مطالعه یک متابولیسم شهری شامل کمیت تصویر بزرگ از ورودی ها، خروجی ها و ذخیره سازی انرژی، آب، مواد غذایی، مواد و زباله برای منطقه شهری است. در حالی که تحقیقاتی بر روی متابولیسم شهری انجام شد و در طول 45 سال گذشته با مشکلاتی روبه رو شده، که در دهه گذشته شتاب گرفته است. علاوه بر این، همانطور که این بررسی نشان داد ، کاربردی های عملی از متابولیسم شهری در حال ظهور است.

مفهوم متابولیسم شهری آزادانه بر اساس قیاس با متابولیسم موجودات زنده است، اگر چه در جهات دیگر تشابهات نیز می تواند در میان شهرها و اکوسیستم ها ایجاد شوند. شهرها شبیه به موجودات زنده هستند که از منابع محیط اطراف خود مصرف می کنند و مواد زائد را دفع می کنند. شهرها مواد خام، سوخت و آب را به محیط ساخته شده ، بیومس و ضایعات انسانی تبدیل می کنند “(دکر و همکاران، 2000). البته، شهرها پیچیده تر از یک موجودات زنده هستند. بنابراین، این تصور که شهرها مانند اکوسیستم ها هستند نیز مناسب است. در واقع، مدل اکوسیستم طبیعی در برخی موارد هدف توسعه شهرهای پایدار است. اکوسیستم های طبیعی به طور کلی خود موثر هستند، یا توسط ورودی های پایدار یارانه ای می شوند، و اغلب حدودا از طریق بازیافت حفظ توده می کنند. شهرها با چنین صفاتی، بسیار پایدار تر خواهد بود. با این حال، شهرهای معاصر متابولیسم خطی بزرگی از طریق جریان انرژی و مواد دارند.موضوعات :
, ,

درباره نویسنده

حامد 42 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.