no-img
بازار فایل

موزه ملی ایران | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

DOC
موزه ملی ایران
doc
2017-04-27
2 مگابایت
28 صفحه
7000 تومان
0 فروش
7000 تومان – خرید

موزه ملی ایران


مقدمه. ۲

تاریخچه. ۵

معرفی بنا: ۷

نمای  بیرونی و درها: ۹

درها: ۱۰

شناسایی فنی و روش ساخت درها: ۱۱

آسیب شناسی: ۱۴

بررسی آسیبهای وارده بر درها و شناسایی عوامل مؤثر در تخریب: ۱۴

بررسی علت تخریب در درهای عمارت.. ۱۶

الف: تخریب شیمیایی.. ۱۶

ب: تخریب فیزیکی.. ۱۷

طرح مرمت: ۱۸

هدف: ۱۸

رئوس عملیات اجرایی: ۱۸

 
مقدمه

اولین موزه ملی ایران در یک اتاق برپا شد

اولین موزه ملی ایران ، سال ۱۹۲۵ شمسی در یکی از اتاق های بزرگ عمارت قدیم وزارت معارف تأسیس شد.

این موزه در اتاقی در قسمت شمالی بنای مدرسه دارالفنون سابق در ضلع غربی خیابان ناصرخسرو به دست مرحوم مرتضی خان مرتضایی ممتازالملک تأسس شد.

این موزه دارای جزوه نظامنامه و کاتالوگ نیز بوده است که هم اکنون نسخه هایی از آن در انبار موزه ایران باستان نگهداری می شود.

در مقدمه این نظامنامه چنین آمده است : «در این اوقات، وزارت معارف با حسن توجهات خاصه و مجاهدات مبذوله حضرت آقای ممتازالملک وزیر معارف و اوقاف و صنایع و مستظرفه ،‌به تأسیس یک چنین اساس تاریخی که در آتیه خدمات مهمه مملکت ایران است به اسم بام موزه ملی افتتاح کرده است و منتظر است عموم افراد ملت ایران از طبقات اشراف و تجار و صنعتگران وظیفه ملی خویش قیام نموده، مساعدت مخصوص در این بنای تاریخی مبذول بدارند. تا رفته رفته مملکت ایران هم مانند ممالک متمدنه دارای موزه حقیقی شده ، مجموعه ای از آثار تاریخی و نمونه ای از صنایع یدی فرزندان خود داشته باشد…»

براساس آنچه در نظامنامه و کاتالوگ آمده است این موزه شامل ۲۷۰ شیء بوده که از این تعداد ۱۵ پارچه اشیاء عتیقه مفرقی ، ۱۵۸ قطعه کاشی و سفال و شیشه عتیقه ، ۹ سکه ، ۵۴ سلاح قدیم و تفنگ ، زره و کلاهخود ، ۷ مهره و استخوان و سنگ قدیمی ، یک مجسمه گچی ، ۵ در و تخته و چوب منبت عتیقه ، ۸ مرقع و تصویر و ۱۳ نوع منسوجات بوده است.

تعدادی از این اشیاء در حال حاضر جزو آثار موزه ایران باستان محسوب می شود.

مرتضی خان ممتاز الملک ، پسر سوم حاجی میرزا جبار ناظم المهام . در ابتدا از غلام بچگان اندرون ناصرالدین شاه بود که بعدها وارد وزارت خارجه شد و در مأموریت های زیادی به خارج رفت. او در سال ۱۳۳۴ در کابینه وثوق وزیر فرهنگ و اوقاف شد تأسیس موزه ملی ایران یکی از مظاهر تمدن غرب و در واقع یکی از مؤسساتی بود که براساس نظام تمدنی غرب در ایران شکل گرفت.

در سال ۱۳۰۴ شمسی ، این موزه در زمان رضا خان و بعد از خرید ساختمانهای عمارت مسعودیه برای وزارت معارف ،‌از محل خود به تالار آینه عمارت مسعودیه منتقل شد.

بعد از گسترش حفاری ها و کشف اشیای تازه ، روز به روز بر حجم آثار موزه ملی افزوده شد تا جایی که فکر ساختن موزه و ساختمانی بزرگ برای آن توسط علی اصغر حکمت جامه عمل پوشید و بخشی از اراضی میدان مشق سابق برای ساخت آن در اختیار وزارت معارف قرار گرفت و طرح نقشه بنای موزه به کارشناسان فرانسوی واگذار شد.

آندره گدار باستان شناس فرانسوی ، نقشه موزه را در سال ۱۳۱۳ تحویل داد و عملیات ساختمانی از همان سال آغاز شد. در سال ۱۳۱۵ آثار و اشیای موزه ملی یا معارف از محل ساختمان مسعودیه به ساختمان کنونی منتقل شد.

 درباره نویسنده

milinoor 534 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *