no-img
بازار فایل

نقش مسکن در جامعه ی امروزی | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

DOC
نقش مسکن در جامعه ی امروزی
doc
2017-04-27
40 کیلوبایت
48 صفحه
5000 تومان
0 فروش
5000 تومان – خرید

نقش مسکن در جامعه ی امروزی


نقش مَسکن در جامعه امروزی. ۰

چکیده ۱

مقدمه: ۶

جمعیت و خانوار در ایران : ۷

پیش‌بینی جمعیت و هماهنگی و نظارت.. ۹

سیاست‌های مسکن در ایران. ۱۶

سیاست های مسکن در اروپا ۲۷

سیاست‌ گزاری در اروپای غربی. ۳۳

مآخذ: ۳۷

دسته بندی مشکلات.. ۴۰

راه حلها ۴۴

 

 

نقش مَسکن در جامعه امروزی


چکیده[۱]

مسکن در میان نیازهای مختلف انسان یکی از عوامل تعیین کننده و زندگی او می‌باشد و کمیت و کیفیت و شرایط مکانی آن با روح و روان و سلامتی انسان ارتباط مستقیمی دارد. آمار قبل از انقلاب و بعد از آن مخصوصاً تهیه‌کنندگان برنامه‌های دوم و سوم مسکن، به اهمیت این نکته توجه کافی مبذول نکرده‌اند.

به عنوان مثال برنامه دوم تعداد واحدای مسکونی مورد نیاز را ۵/۲ میلیون واحد برآورد می‌کند. وزارت مسکن و شهر‌سازی تنها برای ساختن ۵ درصد آن متعهد می‌شود و ۹۵ درصد بقیه را بعهده بخش خصوصی قرار می‌دهد. بخشی که نه تعریفی از آن بدست داده شده و نه تکلیفی برای آن مقرر شده است. نمونه محصول کار ۶ ساله این بخش برج‌سازی شمال تهران است که مشکلات قابل توجهی دارد.

در کشورهای اورپای غربی حداقل با ۴ نوع سیاست به این امر پرداخته‌اند و غالب آن کشورها در سیاست‌های خود بصورت نسبی موفق بوده‌اند. این چهار نوع سیاست‌گذاری عبارت بوده از: ۱٫ دست راستی (راست‌گرا) ۲٫ دست چپی (چپ‌گرا) ۳٫ میانه‌رو ۴٫ تاجریزم، که هر کدام بنحوی توانسته‌اند در زمینه تأمین نیازهای مسکونی به نتایج نسبی قابل قبول برسند.

این مقاله بر آن است که این سیاست‌ها را به صورت کلی با سیاست‌های برنامه‌های دوم و سوم مقایسه و امید می‌رود نتایجی که بدست می‌آید قابل استفاده در سیاست‌گذاری مسکن باشد.

طی این مقاله جمعیت و خانوار و تعداد واحدهای مسکونی در سال ۱۳۷۵ و کمبودهای مسکن در سطح کشور بررسی شده است. با توجه به جدول شماره (۱) تعداد ۶۸۴۸۲ واحد، چادر کپر و آلونک هستند و چنین واحدهایی نمی‌توانند در مقابل زلزله پایداری داشته باشند. با توجه به جدول شماره (۲) کمبود مسکن در سال ۱۳۷۵ برابر بوده با ۶۹۶/۱۱۷ واحد.

سپس پیش‌بینی جمعیت تا سال ۱۴۰۰ با توجه به منابع موجود معمول گردیده و بر هماهنگی بین وزارت خانه‌ها در امر مسکن و نظارت بر چگونگی هماهنگی تأکید شده است و عناوین اجزاء اصلی مس

[۱]. در این مقاله بصورت نسبی از طرح تحقیقاتی مشکل مسکن در شهرهای ایران- نقدی بر انبوه سازی در برنامه دوم مسکن، استنتاج شده است.



درباره نویسنده

milinoor 534 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *