no-img
بازار فایل

کاربرد ژئوفیزیک در صنعت نفت | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

DOC
کاربرد ژئوفیزیک در صنعت نفت
doc
2017-04-27
26.3 کیلوبایت
27 صفحه
7000 تومان
0 فروش
7000 تومان – خرید

کاربرد ژئوفیزیک در صنعت نفت


کاربرد ژئوفیزیک در صنعت نفت ۱
ژئوفیزیک: ۲
۱-۱- ژئوفیزیک در صنعت نفت ۳
۱-۲- ژئوفیزیک در اکتشاف معدن ۵
۱-۲- روابط بین کاوش ژئوفیزیکی وعلوم پایه ۷
۱-۴- روشهای کاوش ژئوفیزیکی ۸
روش انعکاس امواج لرزه ای: ۹
روش انکسار امواج لرزه ای: ۱۰
روش گرانی سنجی: ۱۱
روش مغناطیسی: ۱۲
روشهای الکتریکی: ۱۳
کاوش به روش رادیوالکتیویته: ۱۴
نمودار گیری چاهی: ۱۵
۱-۵- کتابها و نوشته های مربوط به ژئوفیزیک عملی ۱۵
۱-۶- تاریخچه مختصر روشهای ژئوفیزیکی: ۱۸
کاربرد اولیه ژئوفیزیک در اکتشاف کانی: ۱۸
گسترش اخیر تکنیکهای کانی: ۲۰
ژئوفیزیک در جستجوی نفت: ۲۰
نمودارگیری ژئوفیزیکی: ۲۴
آمار: ۲۵

موضوع :
کاربرد ژئوفیزیک در صنعت نفت

ژئوفیزیک:
کاوش ژئوفیزیکی فن جستجوی ذخائر پنهان شده ئیدروکربورها ( نفت و گاز ) یا کانیهای سودمند به کمک اندازه گیریهای فیزیکی از سطح زمین است. معمولاً این اندازه
گیریها اطلاعاتی از خواص فیزیکی ماده داخل زمین به دست می دهد که چون بطور مناسب مناسب تعبیر و تفسیر شوند، می توانند در تعیین محل ذخایر کانیها که ارزش اقتصادی دارند، مورد استفاده قرار گیرند.
برای اینکه اطلاعات جمع آوری شده از اندازه گیریهای ژئوفیزیکی مفید و موثر واقع شوند باید با اصلاح و زبان زمین شناسی بیان گردند، به عبارت دیگر باید از آنها تصویری ساخته شود که زمین شناسی می سازد. اعتبار تصویری که بدین نحو به دست می آید، در حالی که برای بعضی از روشهای ژئوفیزیکی مهمتر و ارزنده تر از سایر آنهاست، تابع کیفیت اطلاعات و مهعارت ابزار شده در تعبیر و تفسیر می باشد. از زمانیکه ژئوفیزیک برای اولین بار در اکتشافات به کار برده شد، دستگاه های اندازه گیری و تکنیک ها و روشهای تعبیر و تفسیر اطلاعات نیز پیوسته در حال تکامل بوده و بهتر شده اند. این بهبود ها را در حقیقت باید بهره کامل تکنولوژی در حال رشد سریع دانشت. با اینهمه میزان کشفیاتی که به ژئوفیزیک نسبت داده می شود، در طی چند دهه گذشته ثابت مانده و از سالهای اول دهه ۱۹۵۰ روبه کاهش گذارده است. روشهای ژئوفیزیکی موثرتر شده اند اما شایستگیهای روز افزون آنها با افزایش مشکل پیدا کردن نفت و کانیهای جدید کاملاً همگام نبوده اند. زیرا منابع سهل التشخیص در هر زمان به طور تصاعدی و مداوم پیدا و بهره برداری شده اند. ژئوفیزیکدانها در حال حاضر با مسئله یاس آور و در عین حال محرکی مانند تند تند دویدن و دست آخر در جای اولیه خود باقی ماندن، مواجهند. از پایان جنگ جهانی دوم گسترش حائز اهمیتی در تحقیقات ژئوفیزیکی و توسعه در جهت بهبود تکنیک ها بمنظور نگهداری نفت کانیهای مورد نیاز جهان بوجود آمده است.
۱-۱- ژئوفیزیک در صنعت نفت
از اواسط سال ۱۹۲۰ که گروه های ژئوفیزیکی به کمک ترازوی پیچشی و لرزه نگار انکساری در سواحل خلیج مکزیک در آمریکا و مکزیک بدنبال گنبد های نمکی کم عمق می گشتند، فعالیت شان بطور اعجاب انگیز توام با موفقیت بوده است. هر سال دهها حوزه نفت وابسته به اینگونه گنبدها کشف گردید. بطوریکه در حوالی سال ۱۹۳۰ فقط تعداد کمی از این گنبدها کشف نشده باقی مانده بود. هیچ آماری در خصوص مقدار نفت استخراج شده بوسیله ژئوفیزیک که عنوان نتیجه این عملیات را داشته باشد، در دست نیست. در یک ربع قرن از ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ در نتیجه عملیات ژئوفیزیکی ۵ ر۲۲ بیلیون بشکه نفتموضوعات :
,

درباره نویسنده

milinoor 534 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *