no-img
بازار فایل

یک قرن با بلایی طبیعی | بازار فایل


بازار فایل

ادامه مطلب

DOC
یک قرن با بلایی طبیعی
doc
2017-04-27
42.2 کیلوبایت
52 صفحه
7000 تومان
0 فروش
7000 تومان – خرید

یک قرن با بلایی طبیعی


یک قرن همراه با بلایای طبیعی. ۱

سنگ های متحرک.. ۴

لایه های سنگ… ۴

چین ها و گسل ها : ۵

گسل های محترک.. ۷

حرکت در امتداد گسل. ۷

حرکت در تمام جهت ها ۸

صفحات پوسته زمین. ۹

چرا صفحات حرکت می کنند؟. ۱۱

مناطق زلزله خیز. ۱۳

کمربندهای زمین لرزه ۱۳

مرکز  زمین لرزه ۱۵

در اعماق زمین. ۱۵

مطالعه امواج ضربه ای.. ۱۸

انواع امواج. ۱۸

یافتن کانون زمین لززه ۲۰

اندازه گیری شدت زمین لرزه ۲۱

اندازه گیری میزان ویرانی. ۲۲

مقیاس ریشتر. ۲۳

پس لرزه ۲۴

کمک رسانی و امداد ۲۵

بازسازی.. ۲۶

امواج قاتل. ۲۸

خطر تسونامی. ۲۹

ساختن برای زنده ماندن. ۳۰

پی ریزی صحیح. ۳۱

طراحی ساختمان ها ۳۳

برنامه ریزی و آمادگی برای کاستن از خسارات زمین لرزه ۳۴

طرح های اجرا شده در ژاپن. ۳۶

مطالعه زمین لرزه ۳۷

مطالعه گذشته. ۳۸

نظریه های مربوط به زمین لرزه ۳۹

اندازه گیری حرکت ها ۴۰

دستگاه های اندازه گیری.. ۴۱

گرانش، لیزرها و جانوران. ۴۲

مناطق کم خطر. ۴۳

اولین کشته ها ۴۴

گسل های دشت راین. ۴۵

نقش انسان در ایجاد زمین لرزه ۴۶

معدنکاری و انفجار. ۴۶

سدسازی.. ۴۷

حقایق علمی و تخیلات علمی. ۴۹

زندگی با زمین لرزه ۵۱

 

موضوع تحقیق :

 

 

 

 

 

یک قرن همراه با بلایای طبیعی

 

انسان همواره از زمین لرزه وحشت دارد . هر سال در اثر خرابی های عظیمی که زمین لرزه ها به وجود می آورند ، افراد زیادی جان خود را از دست میدهند .زمین لرزه ها اگر شدید باشند ، بزرگترین سوانح و بلایای طبیعی را باعث می شوند . سالانه حداقل دو زمین لرزه‌بزرگ و هزاران لرزه کوچک تر در زمین رخ میدهد فقط در موارد معدودی می توان زمین لرزه را پیش بینی کرد  از قبل اخطارها و توصیه های لازم را به اطلاع مردم رساند.

از زمانی که انسان توانایی نوشتن و طراحی کردن را به دست ‌آورده ، گزارش هایی در مورد وقوع زمین لرزه به ثبت رسیده است. به نظر می رسد که شهر باستانی « تروی » حدود۳۰۰۰ سال قبل در اثر زمین لرزه ویران شده باشد . حوادث ناشی از زمین لرزه در تمام قرون وجود داشته و بعضی وقت ها با تلفات جانی بسیار همراه بوده است . در سال ۱۷۵۵ میلادی ، وقتی شهر لیسبون (‌پایتخت کشور پرتغال ) به شدت تکان خورد ، حدود ۳۰۰۰۰ نفر از مردم جان با ختند . در قرن نوزدهم زمین لرزه های بزرگی در ایران ، هند ، ژاپن و ایتالیا و کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی به وقوع پیوسته است . در تمام موارد‌، قبل از وقوع زمین لرزه هیچ اطلاع و اخطاری وجود نداشته است . اما تمام زمین لرزه ها در مناطقی رخ داده اند که  سابقه ای طولانی از زمین لرزه داشته اند ؟؟؟؟؟؟

صد سال آخر

در ابتدای قرن حاضر ، جمعیت زمین یک میلیارد نفر بود .اکنون جمعیت زمین به ۶میلیارد رسیده است و  این رشد هنوز ادامه دارد. شهرها گسترش یافته اند و افراد بیش تری در مناطق حومه شهرها ساکن شده اند. بسیاری از مردم جهان در نقاطی زندکی می کنند که زلزله خیز به شمار می آیند و سابقه‌زمین لرزه داشته اند و به همین دلیل، وقوع فجایع  انسانی بزرگتر ، متحمل به نظر می رسد .

بعضی از شهرهای بزرگ در معرض خطر قرار دارند . در سال ۱۹۰۶ میلادی زمین لرزه ای سانفرانسیسکو را تکان داد و بخش وسیعی از شهر را ویران کرد و وقوع آتش سوزی های گسترده نیز بر ابعاد ویرانی افزود. توکیو هم در سال ۱۹۲۳ زمین لرزه را بار دیگر تجربه کمرد و مکزیکوسیتی نیز چندین بار به لرزه درآمد.یکی از بدترین زمین لرزه ها در سال ۱۹۷۶ در شهر صنعتی تانگشان در چین به وقوع پیوست که حدود ۰۰۰/۶۵۰ نفر را به کام مرگ فرو برد .

قدرت یک زمین لرزه را می توان از آن چه بر سر زمین می آورد فهمید . در سال ۱۹۶۸ یکی از شدیدترین زمین لرزه های این قرن در شهر « انکوریچ» در الاسکا به وقوع پیوست.

خیابان ها شکاف برداشتند و دهان بازکردند و در بعضی نقاط  زمین حدود ۱۱متر بالا آمد .خشکی مثل ژله به لرزه در آمد و موجب لغزش های زمین شد . امواج عظیمی از دریا به سمت ساحل هجوم می آوردند و ویرانی را کامل کردند . به دشواری می توان چیزی ساخت که درچنین زمین لرزه ای دوام آورد وبر جا بماند .

امروزه ، چه در مناطق شهری و چه در مناطق روستایی ، سکونت در یک ناحیه زلزله خیزی امری عادی شده است . هر بار پس از وقوع زمین لرزه ، خرابی ها ترمیم می شود و انسان درس هایی می آموزد که چگونه هنگام زمین لرزه‌ بزرگ بعدی بقای خود را حفظ کند اما همواره هر فردی امیدوار است که زمین لرزه بعدی در نقطه‌ای دیگر رخ دهد .

سنگ های متحرک

به سادگی می توان شواهدی یافت که زمین زیر پای ما آن طور هم که به نظر میرسد ، آرام و پایدار نیست . به ناحیه‌ای که لایه های سنگی زمین در معرض دید قرار دارند نظر اندازید . تپه های ساحلی مکان خوبی برای آغاز این جستجو هستند . خطوط سنگ ها را بررسی کنید و ببینید آیا مستقیم هستند . اگر چنین باشد ، اهالی آن محل خوش شانس هستند .اما اگر سنگ ها شکسته و خم شده و زاویه دار باشند ، مشخص می شود که در گذشته نیروی بزرگی آن هارا به حرکت و جابجایی واداشته است . این نیرو ممکن است زمین لرزه هایی را به وجود آورده باشد.

لایه های سنگ

بیشتر سنگ هایی که برروی آن ها قدم می گذاریم ، از قطعات کوچکی ساخته شده اند که به هم فشرده شده اند . این تکه ها و قطعات یا در اثر خرد شدن سنگ های قدیمی به وجود آمده اند و یا از بقایای گیاهان و جانواران شکل گرفته اند . این نوع سنگ ها را سنگ رسوبی می نامند. بعضی وقت ها بقایای گیاهان و جانوران ، درون سنگ های رسوبی به شکل فسیل حفظ می شود .

بعضی رسوبات به وسیله آب دریا شسته شده اند و به بستر دریا انتقال پیدا کرده اند . سایر رسوباتدرباره نویسنده

milinoor 534 نوشته در بازار فایل دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *